سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان

30 شهریور 1399 09:34 680 بازدید

در فرهنگ‌سرای فیض کاشانی مطرح شد:

اشک‌واره حسینی تجلی نعمات الهی بود

اشک‌واره حسینی تجلی نعمات الهی بود

همزمان با روز شعر و ادب فارسی، شب شعر"اشک‌واره حسینی"در فضای سنتی فرهنگ‌سرای علامه فیض‌کاشانی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان ‌برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کاشان در این محفل ادبی که با حضور جمعی از مسئولان شعردوست کاشانی و اعضای انجمن‌های شعری کاشان اجرا شد، پیرامون نعمت‌هایی که خداوند در اختیار انسان‌ها قرار داده و کارایی هریک از آن‌ها سخن گفت.

آیت‌اله سلیمانی با بیان اینکه این شب شعر آیینی و بیان مراثی سوگواره حسینی، تجلی نعمات الهی بود، نعمت‌های خدا به انسان را بی‌شمار دانست که هیچ انسانی قدرت شمارش آن را ندارد.

ایشان با یادآوری نعمت‌های ظاهری، باطنی ، معنوی و نعمت مادی، روی سخن را به شاعران کرده و به نعمت هنر، فصاحت ، بلاغت، کنایه و استعاره  به عنوان نعمت بزرگی که پروردگار متعال به هنرمندان کرامت کرده است اشاره کرد و گفت: به دلیل همین کرامت است که شاعران با فهم، درک و معرفت در قالب کلمات، مشاهدات خود را به صورت شعر بیان می‌کنند.

به گفته نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، ذوق شعر، نعمت الهی است که این نعمت‌ باقی نمی‌ماند، مگر اینکه شاعران برای ماندگاری و جاودانه شدن آثارشان همچون محتشم کاشانی به‌صاحب نعمت و به دریای بیکران نعمت متصل شوند.

شعر خوانی ۱۰ تن از شاعران کاشانی به همراه مهدی رحیمی و حجت سیادت از قم، اجرای گروه سرود فانوس، اهداء کتاب جام سخن از حسین عبدالرحیمیان به میهمانان، ذکر اشعار محتشم‌کاشانی و یادکرد شعرای آئینیِ معاصر و فقید کاشان با به نمایش گذاشتن تصاویرشان نیز از برنامه‌های"اشک واره حسینی" بود.

شایان ذکر است، فرهنگ‌سرای علامه فیض‌کاشانی درنظر دارد برنامه‌های مختلفی را در خصوص بزرگان، مشاهیر و چهرهای علمی و ادبی دارالمومنین کاشان برگزار کند.


نظرات کاربران