سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان

02 مهر 1399 09:10 828 بازدید

کاشان میزبان تصویرگران ایرانی می‌شود

برگزاری نخستین جایزه سال تصویر سازی اشعار سهراب سپهری

برگزاری نخستین جایزه سال تصویر سازی اشعار سهراب سپهری

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هر شهر بر اساس ویژگی‌های اقلیمی، فرهنگی و نامداران خود، میزبان یکی از رشته‌های هنری خواهد شد که برگزاری «جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری» در کاشان، بر اساس این رویکرد است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان، هادی مظفری، در دیدار با اعضاء ستاد برگزاری نخستین جایزه سال تصویر سازی اشعار سهراب سپهری که قرار است آذر ماه سال جاری به میزبانی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان برگزار شود، با بیان این مطلب گفت: رویکرد معاونت هنری در دوره جدید توجه به خلاقیت شهرها و پروژه‌ای به نام شهرهای خلاق بوده است که بر اساس ویژگی‌های اقلیمی، فرهنگی و نامداران هر شهر، برای میزبانی یکی از رشته‌های هنری پیش‌قدم شوند.

وی در این نشست که با حضور شهردار، مدیر عامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر و دبیر و جمعی از اعضاء ستاد برگزاری این جایزه تشکیل شد، افزود: طبیعتاً همه شهرهای ما ظرفیت مناسبی برای هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، سینما و موسیقی دارند که با خلاقیت دوستان حاضر در کاشان با توجه به حضور و تولد شاعر و نقاش بزرگ معاصر سهراب سپهری این جایزه پیشنهاد داده شد و امیدواریم این جایزه در سال‌های آینده مسیر خودش را پیدا کند و به ‌عنوان یک جایزه جدی در عرصه ملی و بین‌المللی نقش ایفا کند

مظفری خطاب به اعضاء ستاد برگزاری این جایزه گفت: ما آمادگی داریم برای یک رویدادی که واقعا ارزشمند است وقت بگذاریم تا با قدرت اجرا شود و به ثمر بنشیند این انتخاب شما برای جایزه تصویرگری اشعار سهراب سپهری بسیار هوشمندانه، خلاق و ناب است.

وی اذعان کرد: ما در وزارتخانه معتقدیم که ایران فقط تهران نیست و با صدای بلند هم اعلام می‌کنیم که هیچکس نمی‌تواند بگوید ناب‌ترین اتفاقات هنری در تهران اجرا می‌شود به هیچ عنوان اینگونه نیست فرصت‌های بی نظیری در شهرها و استان‌ها وجود دارد که باید شناسایی شود و با حمایت درست ارتقا یابد ، رویدادی که شما در پس انجام آن هستید متعلق به بوم و فرهنگ و برای ما بسیار ارزشمند است.

شهردار کاشان نیز در این نشست گفت: شهرداری‌ها بیش از آنکه یک سازمان خدماتی باشند یک نهاد اجتماعی هستند و هدف غایی در شهرداری‌ها مفهوم توسعه بر پایه‌های فرهنگی یک جامعه است و اگر ما در تعالی فرهنگ جامعه بخواهیم بکوشیم هیچ ابزاری مؤثرتر از ابزار هنر در انتقال مفاهیم ارزشی وجود ندارد که بتواند به زیباترین و لطیف‌ترین شکل ممکن آن را ارائه کند.

سعید ابریشمی‌راد افزود: هنر می‌تواند بین مخاطب و جامعه ارتباط برقرار کند و پیام خود را منتقل کند لذا در حوزه توسعه ما به دنبال برندسازی در کاشان هستیم تا در جذب سرمایه‌ها و جلب توجه مخاطبین از ویژگی‌های شهر کاشان با پیشینه تاریخی بیش از هفت هزار سال تمدن و شهرنشینی  بهره ببریم.

وی با اشاره به برگزاری رویدادهای مختلف ملی در شهر کاشان گفت: برای نخستین بار جایزه سال تصویرگری اشعار سهراب سپهری در کاشان برگزار می‌شود و امیدواریم در این ایامی که بیماری و ویروس منحوس کرونا کمی اضطراب و نگرانی در جامعه ایجاد کرده است با برگزاری این رویدادها و اتفاقات ضمن رعایت همه شیوه نامه‌های بهداشتی، روحیه شادابی و نشاط را در جامعه بویژه هنردوستان ایجاد کنیم و همواره شاهد زندگی و پویایی در گستره کالبد و روح و جان شهر باشیم.

در ادامه این نشست رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کاشان به اتفاق نظر همه بزرگان، شهر رویدادهاست،شهری که رویدادهای فرهنگی، هنری و اجتماعی با اصالت آن گره خورده و این فرزند خلف را آبروی مام وطن می‌دانند.

میثم نمکی افزود: شهرداری کاشان در عرصه فرهنگ همواره یک محور قدرتمند بوده و نمی‌توان گفت که این مجموعه صرفا مشتاق کار فرهنگی است بلکه به عنوان یک حامی پای کار فرهنگ و هنر ایستاده و با توجه به همین رویکرد، شورای هنر شهرداری کاشان را که آراسته به حضور هنرمندان، فرهنگ شناسان و کاشان دوستان است را تشکیل داده و با درایت شهردار محترم اتفاقات مهمی را در عرصه فرهنگ و هنر کاشان رقم زده‌اند.

وی تصریح کرد: یکی از برکات شورای هنر شهرداری و رویکرد شهردار محترم برآیندی است تحت عنوان نخستین جایزه سال تصویر سازی اشعار سهراب سپهری که با توجه به خاص بودن این رویداد و نگاه بلند مدت مدیران فرهنگی کاشان نسبت به این جایزه سال می‌طلبید تا به این عنوان نام‌گذاری بشود تا تحت حمایت عالی وزارت محترم فرهنگ وارشاد اسلامی هر ساله با اتفاقات بزرگ‌تر پیشران و کارآمد اجرا شود.

در پایان نشست اعضاء ستاد برگزاری نخستین «جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری» حسین صدقی دبیر این جایزه ضمن معرفی این رویداد و مراحل انجام کار، با بیان اینکه شعر سهراب تجسم واقعی تصویر است، هدف از برگزاری این رقابت را آشنایی مخاطبان با اشعار سهراب سپهری در قالب تصویر سازی عنوان کرد .

گفتنی است پس از جلسه با مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست رسانه‌ای «جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری» با حضور  مظفری، اعضاء ستاد برگزاری و اصحاب رسانه در ساختمان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

شایان ذکر است نخستین جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری آذر ماه سال جاری از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان اجرا می‌شود.

 

 

 

 


نظرات کاربران