سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان

04 تیر 1399 13:14 32 بازدید

شهردار کاشان :

برای بهره‌برداری واقعی از بخش خصوصی شعارها را کنار بگذاریم

برای بهره‌برداری واقعی از بخش خصوصی شعارها را کنار بگذاریم

سعید ابریشمی‌راد در مراسم تکریم و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی،تغییر را در صورت رقم خوردن اتفاقات مثبت و سازنده یک ضرورت دانست و بر لزوم حرکت منسجم و همدلانه تمام اعضای خانواده بزرگ شهرداری به سوی هدف و مأموریت مشخص تأکید کرد.

وی، در ابتدا با اشاره به پیشینه حوزه سرمایه‌گذاری و جذب مشارکت‌های مردمی، فعالیت آن را در قالب سازمان در دوره گذشته یادآور شد و گفت:اگر ساختار جدید بر اساس ضرورت و نیاز شکل نگرفته و برنامه و دلایل کافی مبنای ایجاد آن نباشد نه تنها برای ارتقای عملکرد مجموعه موثر و مفید نیست بلکه افزایش هزینه‌ها و تشدید پیچیدگی‌های ناشی از آن نیز می‌تواند فعالیت کارآمد را با مشکل بیشتر مواجه سازد.

شهردار کاشان، مشکلات قانونی فعالیت سازمان سرمایه‌گذاری و جذب مشارکت‌های مردمی در دوره قبل و انحلال آن توسط شورای اسلامی شهر را خاطرنشان کرد و افزود: بر اساس قانون شهرداری‌ها زمانی مجاز به تشکیل این سازمان هستند که حداقل 30 درصد از هزینه‌های خود را بتوانند از سرمایه‌های بخش خصوصی جذب کنند.

ابریشمی‌راد به تغییر ماهیت رقابت‌پذیری شهرداری از گذشته تا کنون اشاره و بیان کرد: پیش از این شهرداری‌ها به عنوان سازمان‌هایی رقابت‌پذیر مطرح نبوده و تنها توقع ارائه خدمات از آنها وجود داشت اما زمانی که موضوع جذب سرمایه برای آنان موضوعیت پیدا کرد، به همان نسبت مزیت رقابت‌پذیری نیز برای آنان اهمیت یافت.

وی، با تأکید بر جایگاه جذب سرمایه‌ از بخش خصوصی به عنوان یکی از زمینه‌های تسهیل‌گر و تسریع‌کننده توسعه گفت: بیشتر سخن‌هایی که در جذب مشارکت‌های مردمی مطرح می‌شود در سطح شعار می‌ماند و اصولا نهادهای مخنلف برای حضور و نقش‌آفرینی بخش خصوصی ظرفیت کافی را دارا نیستند.

شهردار کاشان، اجرای دو پروژه شهری با مشارکت واقعی بخش خصوصی را خاطرنشان کرد و گفت: پارکینگ چارسو با سرمایه‌گذاری 20 میلیارد تومانی بخش خصوصی با 10 هزار متر مربع زیربنا که شامل 8 هزار متر مربع پارکینگ و حدود 1800 متر مربع فضای فرهنگی، تجاری و اداری و همچنین فروشگاه رفاه در پارک آیت‌الله مدنی(ره) از آن جمله است.

ابریشمی‌راد، با تبیین ذهنیت درست از مشارکت بخش خصوصی عنوان کرد: همانطور که این سرمایه‌گذاری با محوریت افزایش ثروت یا انتفاع شخصی سرمایه‌گذار نیست نباید مجموعه‌ای مانند شهرداری بخواهد تمام مشکلات خود را با حضور بخش خصوصی حل کند.

وی افزود: این نقش‌آفرینی باید به‌گونه‌ای باشد ضمن آنکه زیرساخت‌های شهر در راستای مفهوم توسعه از سوی سرمایه‌گذار تأمین می‌شود، پیشنهاد منطقی برای پذیرش سرمایه‌گذارارائه گردد.

شهردار کاشان، با یادآوری تعریف فقر فرهنگی به عنوان عدم آشنایی با حقوق فردی و تعدی به حقوق دیگران گفت: اگر چنین پدیده‌ای را در جامعه مشاهده می‌کنیم هیچ جای دیگری جز سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی نمی‌تواند موثر باشد به معنای دیگر این سازمان باید پرچمدار ارتقای فرهنگ عمومی باشد.

سعید ابریشمی‌راد در مراسم تکریم و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی، با اشاره به تغییر ساختار سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی از سازمان‌های مشمول 84 به 54 و تعیین مدیریت‌های تخصصی و جداگانه گفت: پیش از این مفهوم فرهنگی و اجتماعی به هر حرکتی و اقدامی در عرصه اجتماعی اطلاق می‌شد اما در ساختار جدید سازمان موضوعات اجتماعی و فرهنگی و هنری در عین انسجام و یکپارچگی دارای مرز مشخص فعالیت از بعد تخصصی هستند.

وی اضافه کرد: در ساختار نو، مدیریت هنری و فرهنگی با شرح خدمات مشخص و نگاه ویژه به مقوله هنر و نیز تأثیری که هنر در انتقال فرهنگ و ارزش‌های فرهنگی باید برعهده بگیرد نقش‌آفرینی می‌کند.

شهردار کاشان، با تأکید بر اینکه فرهنگ آن چیزی نیست که بیان می‌‎شود بلکه آن صورتی است که در رفتار متجلی می‌گردد گفت: اغلب متولیان فرهنگی فقط شعار داده و به تعریف واژه‌های خوب  می‌پردازند اما اثر فرهنگ باید در رفتارها آن هم رفتارهای اجتماعی منعکس شود.

ابریشمی‌راد، منشأ شکل‌گیری فرهنگ را در آداب و رسوم و ارزش‌های نهادینه شده در جامعه دانست و بیان کرد: مشکلی در شناخت و آشنایی با این ارزش‌های فرهنگی وجود ندارد بلکه مسئله اصلی روش عرضه و انتقال این باورهاست.

وی با بیان اینکه هیچ ابزاری مانند هنر در انتقال ارزش‌های فرهنگی موثر نیست گفت:وظیفه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برای استفاده از این ابزار قدرت‌مند در تزریق و نهادینه کردن ارزش‌ها و آرمان‌های اصیل بومی، ملی و دینی بسیار حائز اهمیت است.

ابریشمی‌‌راد، با اشاره به فعالیت مدیریت اجتماعی در کنار بخش فرهنگی و هنری ، تنها توسعه‌ای را پایدار خواند که مبتنی بر ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی باشد و افزود:بنابر اعتقاد کارشناسان، مفهوم توسعه در مدیریت شهری در توسعه ظرفیت‌های اجتماعی خلاصه می‌شود اتفاقی که از طریق شناسایی این پتانسیل و به خدمت درآوردن آن در راستای اهداف شهر محقق می‌گردد.

وی، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی را به دلیل بهره‌مندی از عمده زیرساخت‌های فرهنگی و ورزشی نظیر 9 مجموعه فعال فرهنگی،زمین‌‌های ورزش و خانه‌های تاریخی و نیز پایگاه‌های دارای قابلیت نفوذ فراوان در مناطق مختلف جزو برخوردارترین سازمان‌های شهرداری دانست و بر سنگین بودن مسئولیت این سازمان متناسب با این سرمایه‌ها در اثرگذاری اجتماعی و فرهنگ‌سازی عمومی تأکید کرد.

شهردار کاشان، با تأکید بر اینکه تبیین و تصویرسازی هر فعالیت و فرآیند اجرایی در شهر باید در حوزه شهروندی سازمان صورت گیرد گفت: رسالت معرفی شهرداری به جامعه در حوزه آموزش شهروندی سازمان است به عبارت دیگر ذهنیت اقشار جامعه از نقش‌آفرینی شهرداری باید بر مبنای اقدامات این حوزه شکل گیرد.

وی، ضمن ابراز خشنودی از برنامه‌ریزی وسیاست‌گذاری مناسب در حوزه فرهنگی و اجتماعی، بر لزوم تلاش و جدیت بیشتر در زمینه عملکرد و اجرا با توجه به ظرفیت‌های موجود تأکید کرد.

شایان ذکر است دراین مراسم ضمن قدردانی از مرتضی‌ والی‌زاده به عنوان مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، وی در جایگاه سرپرست جدید دفتر سرمایه‌گذاری و جذب مشارکت‌های مردمی شهرداری منصوب و محمدحسین واحدیان به عنوان سرپرست جدید سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان معرفی شد.

 


نظرات کاربران