سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان

27 آبان 1397 13:33 123 بازدید

ویژه بانوان شاغل ادارات:

برگزاری همایش "زن، خانواده سلامت" در کاشان

برگزاری همایش "زن، خانواده سلامت" در  کاشان

همایش "زن، خانواده سلامت"ویژه بانوان شاغل در ادارات و ارگان های شهرستان در فرهنگسرای مهر سازمان فرهنگی ورزشی کاشان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان، کارشناس مسئول سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان در این همایش، نادیده گرفتن خودمراقبتی در سلامت روان را مهم ترین عامل در ایجاد مشکلات روحی روانی عنوان کرد.

"مریم میرزایی" از سواد سلامت روان و مهارت مقابله ای در شرایط تشنج‌آور به عنوان دو لازمه برای ارتقای سلامت روان جامعه به ویژه در بین بانوان یاد و خاطرنشان کرد: گرچه طی سال‌های اخیر در خصوص توجه جامعه سلامت جسمی فرهنگسازی هایی صورت گرفته و به طور نسبی در این زمینه موفقیت هایی حاصل شده اما هنوز جامعه به ویژه بانوان به خودمراقبتی برای حفظ سلامت  روان خود توجهی ندارند.

وی، ارتباط خوب با خود، ارتقای روابط معنوی با معبود، داشتن قاعده و قانون در رفتار شخصی، تخلیه هیجانات منفی به شکل یادداشت برداری ، تعریف تفریحات و پاداش دهی به خود را از جمله راهکارهای خودمراقبتی در سلامت روان برشمرد.

"لیلی مهندس مجرد" از دیگر کارشناسان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز در این همایش از سرطان برست به عنوان شایع ترین نوع سرطان در میان زنان جهان و ایران نام برد و گفت: این سرطان گرچه دومین عامل مرگ و میر در میان مبتلایان به سرطان‌ها می باشد اما در عین حال یکی از قابل پیشگیری ترین سرطان ها به شمار می رود و بسیار وابسته به نوع و سبک زندگی است.

وی کم تحرکی و چاقی را یکی از عوامل بروز آن ذکر و خاطرنشان کرد: از ایجاد سرطان نمی توان جلوگیری کرد اما در صورت تشخیص در مراحل اولیه درمان کاملا موفقیت آمیز است.

به گفته وی،  زنان به دلیل عدم آشنایی با این بیماری و عدم اطلاع از روشهای تشخیص زودرس موقعی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری در مراحل پیشرفته قرار گرفته است

همایش "زن، خانواده سلامت"  با هدف آشنایی بانوان شاغل با راهکارهای ارتقای سلامت و نشاط روحی و روانی و چگونگی پیشگیری و شناخت سرطان برست برگزار شد.

این برنامه که با برگزاری ایستگاه سنجش سلامت(قد، وزن و فشار خون) و نیز مشاوره تغذیه برای شرکت کنندگان به عنوان برنامه جنبی این همایش همراه بود، با مشارکت امور بانوان و خانواده فرمانداری ، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و همچنین معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان در فرهنگ سرای مهر این سازمان  برگزار شد.

 


نظرات کاربران