سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان

10 مهر 1397 13:46 147 بازدید

در جریان بازدید شهردار کاشان مطرح شد :

مدیر مرکز توانبخشی سمیع کاشان بر اهمیت مقوله خدمت رسانی به کودکان ناشنوا تاکید کرد

مدیر مرکز توانبخشی سمیع کاشان بر اهمیت مقوله خدمت  رسانی به کودکان ناشنوا تاکید کرد

به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان ، مجید شمس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر و سعید ابریشمی راد شهردار کاشان به همراه تعدادی از مدیران شهری ازمرکز توانبخشی مادر و کودک ناشنوا و کم شنوا سمیع  بازدید و از نزدیک در جریان فعالیت های این مرکز قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان ، در جریان این بازدید، مدیر مرکز توانبخشی مادر و کودک ناشنوا و کم شنوا سمیع ، ارتباطات را مهم ترین مساله در جهان امروز دانست و گفت: تا زمانی که انسان نتواند ارتباط  درستی را برقرار کند در انتقال افکار و اندیشه ها با مشکل روبرو خواهد بود و افراد کم شنوا به علت نقص شنوایی،  توانایی برقرار کردن ارتباط صحیح را ندارند و وظیفه مسئولین است که زمینه زندگی سالم و برقراری ارتباط صحیح را برای این قشر از جامعه مهیا کنند.

 دکتر نرگس کافیان در این دیدار به بیان اهداف راه اندازی مرکز، مشکلات و معضلات این مجموعه پرداخت و یادآور شد: مرکز توانبخشی مادر و کودک ناشنوا و کم شنوا سمیع در بهمن سال 86 با مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور و تلاش اداره بهزیستی کاشان در فضایی به مساحت 350 متر مربع به منظور خدمت رسانی به کودکان کم شنوا و ناشنوای شهرستان کاشان و شهرهای اطراف تاسیس شده است.

وی اظهار داشت: در این مرکز تیم توانبخشی شامل آسیب شناس گفتار و زبان، شنوایی  شناس، روانشناس، مربی کودک و کادر درمان به صورت تیمی سعی در مهارت افزایی و  ارائه خدمات، گفتار درمانی، کار درمانی و آموزش به خانواده ناشنوایان دارند.

مدیر مرکز توانبخشی مادر و کودک ناشنوا و کم شنوا سمیع با بیان اینکه بخشی از هزینه خدمات دهی به کودکان از طریق یارانه بهزیستی کاشان تامین می شود افزود: بخش دیگری از هزینه ها نیز توسط خانواده ناشنوایان جهت ارائه خدمات متناسب با نیازهای کودکان پرداخت می شود .

کافیان در ادامه با اشاره به اینکه این مرکز شامل فضاهای آموزشی روزانه، بازی خانه، کارگاه های نقاشی و موسیقی و مجهزبه مدرنترین وسایل آموزشی صوت و تصویری ویژه کودکان ناشنوا است، گفت: کودکان حاضر در این مرکز بعد از پایان فعالیت به لطف و مدد الهی با تلاش و کوشش مربیان  دلسوز مرکز سمیع و خانواده هایشان به عنوان نوجوانانی موفق در مدارس عادی مشغول تحصیل می شوند.

وی به بخشی از مشکلات و موانع موجود و دغدغه های این کودکان اشاره  و خواستار توجه و اهمیت بیشتر مسئولین در جهت بهره مندی از حقوق آ ن ها نظیر استفاده از فضاهای آموزشی و اشتغال و نیز اماکن رفاهی تفریحی  و ورزشی، آگاه شدن سایر شهروندان پیرامون توانایی ها این قشر از جامعه شد تا آن ها نیز در آینده به عنوان افرادی فعال و اجتماعی وارد جامعه شوند.

کافیان با بیان اینکه امروزه در جایگاهی هستیم که با تکنولوژی و پیشرفت علم، سمعک های دیجیتال و دستگاه کاشت حلزون اختراع  شده  و معلولین از نعمت شنوایی برخوردار شده اند، یکی از وظایف گروه توانبخشی در این مرکز فراهم نمودن بستر مناسب برای نحوه استفاده صحیح از این نعمت می باشد.

لازم به ذکر است در این دیدار مدیر مرکز توانبخشی مادر و کودک ناشنوا و کم شنوا سمیع، راجع به مشکلات موجود ساختمان و انتظارات خود نسبت به شهرداری صحبت کرده و شورا و شهرداری در جریان مسائل این مرکز قرار گرفته و قول مساعدت و همکاری پیرامون بهسازی مرکز از سوی شهرداری منطقه سه داده شد .

گفتنی است هم اکنون 26 کودک زیر 6 سال  ناشنوا و کم شنوا  تحت پوشش مرکز توانبخشی مادر و کودک ناشنوا و کم شنوا سمیع قرار دارند.

شایان ذکر است در جریان بازدید از مرکز توانبخشی مادر و کودک ناشنوا و کم شنوا سمیع،  که به منظور آشنایی با مشکلاتی که کودکان ناشنوا با آن روبرو هستند صورت گرفت، سید محمدرضا متشکره مدیر منطقه  شهرداری3،  مرتضی والی زاده مدیر عامل  و مهدی سقاپولادی مدیر روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، محمد زارع مدیر فرهنگ سرای علامه فیض کاشانی نیز حضور داشتند.

 


نظرات کاربران